Kahramankazan 15 Temmuz Demokrasi Müzesi

İçeriği Puanlamak İstermisiniz ?
1 Oy - 5 Puan

Kahramankazan 15 Temmuz Demokrasi Müzesi, Türkiye’nin Ankara iline bağlı Kahramankazan ilçesinde bulunan önemli bir müzedir. İşte Kahramankazan 15 Temmuz Demokrasi Müzesi hakkında bazı bilgiler:

  • Konum: Kahramankazan 15 Temmuz Demokrasi Müzesi, Ankara’nın Kahramankazan ilçesinde bulunmaktadır. Müze, ilçe merkezine yakın bir konumda yer alır.
  • İçerik: Kahramankazan 15 Temmuz Demokrasi Müzesi, 15 Temmuz 2016 tarihinde Türkiye’de yaşanan hain darbe girişimine ve milletin verdiği demokrasi mücadelesine odaklanmaktadır. Müzede, darbe girişimi sırasında yaşanan olayları, fotoğrafları, videoları, belgeleri ve diğer tarihi eserleri sergilenmektedir. Ayrıca bu mücadele sırasında şehit olanları anmak ve demokrasiye olan bağlılığı vurgulamak amacıyla çeşitli anma etkinlikleri de düzenlenmektedir.
  • Tarih: Kahramankazan 15 Temmuz Demokrasi Müzesi, 15 Temmuz 2018 tarihinde açılmıştır. Müze, demokrasiye olan inancı ve bağlılığı vurgulamak amacıyla Kahramankazan Belediyesi tarafından kurulmuştur.
  • Ziyaret Bilgileri: Kahramankazan 15 Temmuz Demokrasi Müzesi, genellikle haftanın her günü ziyarete açıktır. Ziyaret saatleri ve giriş ücreti gibi detaylar müzenin resmi internet sitesinden veya yerel turizm bilgilendirme merkezlerinden öğrenilebilir.

Kahramankazan 15 Temmuz Demokrasi Müzesi, Türkiye’nin demokrasiye olan inancını ve milletin birlik ve beraberlik ruhunu yansıtan önemli bir müzedir. Müze, 15 Temmuz darbe girişimi ve sonrasında yaşanan olayları hatırlamak ve demokrasi mücadelesinin önemini vurgulamak için ziyaret edilebilir.

BİLGİLENDİRME
Açılış/Kapanış Saatleri
Açılış Saati: 08:30
Kapanış Saati: 19:00
Gişe Kapanış Saati: 18:30
Kapalı Günler
Her gün açık
Adres: Yıldırım Beyazıt Mahallesi Enver Paşa Sokak No: 6 Kahramankazan/ANKARA
E-mail: 15temmuzdemokrasimuzesi@ktb.gov.tr
Tel 1: 0 (312) 812 15 07
ÜCRETSİZ – Durum : AÇIK

AÇIKLAMA
15 Temmuz Demokrasi Müzesi, 15 Temmuz 2016 gecesinde milletimizin darbecilere karşı verdiği kahramanca mücadeleyi ve sonrasında yaşananları canlı tutmak ve ülkemizin atlattığı büyük badireyi gelecek kuşaklara aktarmak amacıyla Kahramankazan İlçesi’nde, 16 Temmuz 2019 tarihinde gerçekleştirilen törenle ziyarete açılmıştır.

Türkiye ve Kahramankazan İlçesi’nde yaşanan olayların, halkımızın darbe girişimine karşı gösterdiği tepkiyi ve ardından yaşananları anlatmak ve gelecek kuşaklara aktarabilmek adına ziyarete açılan müzede; 15 Temmuz gecesi ve sonrasında Türkiye’de gelişen olayların anlatımı, başlangıç saati itibariyle dakika dakika bir zaman çizelgesi ile yapılmaktadır. 15 Temmuz gecesi Kahramankazan İlçesi’nde gazi olan vatandaşların özgeçmişi, gazi oldukları an yaşadıklarını anlattıkları röportajlar kiosklar üzerinde yer alan ekranlardan izlenebilmektedir. Müze sergi salonun odak noktasında bulunan dijital ekranda Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’ın 15 Temmuz gecesi halka seslendiği görüntülü telefon konuşması verilmektedir.

Sergi salonunun Kahramankazan Şehitleri bölümünde, Kahramankazan İlçesi’nin dokuz şehidinin özgeçmişleri ile fotoğraflarının yer aldığı panolar ile birlikte özel eşyaları sergilenmektedir. Bir diğer bölümde ise, Türkiye’de 15 Temmuz olaylarında şehit düşen tüm şehitlerimizin fotoğrafları yer almaktadır. Ziyaretçiler, 15 Temmuz ile ilgili arşiv bilgilerine salon içerisinde yer alan kiosklar üzerinde bulunan ekranlardan ulaşabilmektedir. Müze ziyaretini tamamlayan ziyaretçiler; çıkış koridorunda bulunan ekrandan yeni Türkiye’nin dev projelerine ait kısa bir filmi izleyebilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir